
Badacze każdej kropli



W Strzelnicy 21 marca odbyła się uroczystość "powitania wiosny". Z tej okazji postanowiliśmy przyłączyć się do obchodów i zaprezentować Światowy Dzień Wody (22 marca). Na początku przedstawiliśmy kilka istotnych informacji dotyczących wody i jej zużywania:
-
Statystyczny Polak każdego dnia zużywa 150 litrów wody. Z tego tylko 1-2 litry wypija, a resztę, czyli 148 litrów wylewa do kanalizacji.
-
W niektórych krajach afrykańskich kobiety aby dojść po wodę do najbliższej studni idą aż 6 godzin – większość dnia.
-
Średnio, na jedną kąpiel w wannie zużywamy około 110 litrów wody a na prysznic 8 litrów.
-
75 % naszej planety to woda, jednak tylko 3% to woda słodka.
Musimy chronić niewielkie zasoby słodkiej wody, dlatego również przedstawiliśmy jak w prosty sposób każdy z nas może zaoszczędzić chociaż kilka kropel wody:
-
Zamiast kąpać się w wannie pełnej wody możemy zapełnić ją do połowy lub wziąć prysznic oszczędzając przy tym około 60 litrów wody.
-
Zakręcaj wodę podczas mycia zębów. Na pewno zaoszczędzisz wiele kropel.
-
Wykorzystuj deszczówkę do nawadniania ogrodu.
-
Nie spuszczaj wody za każdym razem kiedy wrzucisz do toalety kawałek papieru, śmieci czy chusteczkę.




Nasza pierwsza misja.

1 km






10km
Kolejne, muzyczne wyzwanie.


20km
Działanie pestycydów zbadane.


Dnia 7 kwietnia przeprowadziliśmy w naszej szkole debatę, ankietę wśród uczniów, przedstawiliśmy podstawowe fakty o pestycydach, argumenty za i przeciw ich używania oraz odpowiedzieliśmy na 4 pytania zawarte w zadaniu.
W debacie wzięło udział ok. 30 uczniów, natomiast w ankiecie ok. 100. Wszystko zamieściliśmy na gazetce oraz daliśmy możliwość, aby każdy wyraził swoją opinię czy jest za używaniem pestycydów czy jest przeciwko.


"Każdy człowiek wie, wody nie marnuje się"
Naszym kolejnym wyzwaniem był "wodny rap". Ułożyliśmy piosenkę w rytmie rap na temat czystej wody oraz jej znaczeniu dla wszystkich. Poprzez muzykę chcemy zachęcić wszystkich do dbania o wodę. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z naszym przesłaniem.










30km
Sprawiedliwy handel.



Dnia 8 kwietnia wykonaliśmy kolejne zadanie dotyczące sprawiedliwego handlu. Wykonaliśmy mapę świata, zaznaczyliśmy na niej pochodzenie różnych produktów oraz dostęp do wody pitnej w różnych zakątkach świata. Porozmawialiśmy i przedstawiliśmy to grupie młodzieży, przedstawiając m.in. czym jest sprawiedliwy handel i jakie są jego najważniejsze zadania. Dodatkowo upiekliśmy babeczki zdobione niebieskim lukrem, mającym przypominać o naszym projekcie i sprzedawaliśmy je w szkole. Zebrane pieniądze (85zł) przeznaczyliśmy na cel charytatywny: dla Polskiej Akcji Humanitarnej, na potrzeby związane z „Dostępem do wody i godnych warunków sanitarnych”.



Ostatnio wybraliśmy się do kościerskiego centrum uzdatniania wody. Tam dowiedzieliśmy się wiele o oczyszczaniu wody w naszym mieście. Mamy świadomość jak jest ona oczyszczana, ile jest potrzebne energii do uzdatnienia wody oraz ile kosztuje to pracy. Z tą wiedzą podzieliliśmy się także z uczniami naszej szkoły zawieszając kilka istotnych informacji na gazetkę. Jest to woda głębinowa pochodząca z okresu plejstocenu, która znajduje się na głębokości ok. 40-60 metrów. Aby uzyskać i odprowadzić 1000m3 wody, emitujemy do atmosfery 1 tonę dwutlenku węgla. Kościerzyna zużywa miesięcznie 85000-90000 m3 wody, więc produkuje od 85 do 90 ton tego gazu. W naszym mieście woda jest uzdatniana nie przez chlor, lecz przez lampy UV. 8 kwietnia przeprowadziliśmy w naszej szkole doświadczenie, które miało na celu przedstawienie różnych sposobów oczyszczania brudnej wody. Najskuteczniejszym sposobem okazało się oczyszczanie jej, poprzez ustawienie wody brudnej na podwyższeniu i włożeniu sznurówki. Brud wsiąknął w sznurówkę, a czysta woda spłynęła do drugiej szklanki. Pokrótce przedstawiliśmy uczniom w naszej szkole jak ważna jest woda oraz ile potrzebuje nakładu pracy, aby znaleźć się w naszych domach.




40km
Oczyść tę wodę.






Naszym kolejnym celem było wykonanie kolażu pt. „Powódź”. Podczas wykonywania pracy a także zbierania niezbędnych informacji, poznaliśmy wiele ciekawych faktów o powodzi i skutkach, zanieczyszczeniach powodziowych oraz użyźnianiu gleby na skutek powodzi. Najczęstszą przyczyną powodzi jest wezbranie wód rzecznych. Skutki powodzi są bardzo negatywne dla nas i dla naszego środowiska, to m.in. zalane grunty uprawne, zagrożenia epidemiologiczne a także utrata życia ludzi i zwierząt. Te wszystkie czynniki wiążą się także z kosztami dla gospodarki i lokalnej ludności. Można przyczynić się do zmniejszenia efektów powodzi: stosując umacnianie brzegów poprzez nasadzania roślin, pogłębianie koryta rzeki oraz dbałość o czystość rzek. W naszej miejscowości – Kościerzynie powódź, którą pamiętają nasi dziadkowie oraz rodzice miała miejsce 6-7 lipca 1998 r. Na skutek obfitych opadów wylała miejscowa rzeka Bibrowa.




50km
Kolaż powódź.




22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. W naszej miejscowości- Kościerzynie, odbyły się obchody powiatowe zorganizowane przez Ligę Ochrony Przyrody. Z tej okazji zorganizowano barwny przemarsz ulicami miasta oraz festyn. Nasz zespół- „ Badacze każdej kropli” także uczestniczył w tych obchodach. Wspólnie zaprezentowaliśmy nasze ukończone misje, a także wspomnieliśmy o programie „Badacz wody” i naszym zespole oraz jego misji – oszczędzania wody. Przygotowaliśmy też stoisko, na którym pokazywaliśmy innym różne organizmy, które możemy spotkać w wodzie. Nasza grupa przeprowadziła także ankiety związane z oszczędzaniem wody. Ankiety wypełniło 60 uczestników obchodów. Większość zapytanych przez nas osób zadeklarowała, że oszczędza wodę (m.in. poprzez zbieranie deszczówki, branie kąpieli w niepełnej wannie wody), jednak tylko część z nich oświadczyła, że byłaby w stanie w ciągu dnia zużyć jedynie 40l wody (tak jak w niektórych krajach afrykańskich).



